Дробеструйная УСТАНОВКА: назначение, принцип работы

Дробеструйна установка: призначення, принцип роботи

Дробоструменевий апарат призначається для очищення металевих виробів і металоконструкцій, в тому числі великих, від забруднень і корозією ділянок методом метання дробу і обробки поверхні виробів. Можлива обробка деталей складного профілю, що знаходяться у важкодоступних місцях.

Принципи роботи установок з метанням дробу

Дробостр забезпечує очистку або обробку поверхні металу за допомогою дрібних частинок, подібних дробинкам. Вони найчастіше мають сферичну форму. Це абразивоструменевий метод роботи з металевими виробами та конструкціями.

Основні функції дробоструменевих машин:

 • Зняття окалини після гарячої обробки металевих виробів, в тому числі фасонних.
 • Механічне очищення від іржі за рахунок зняття корозійного шару матеріалу як по всій поверхні виробу, так і окремих ділянок, особливо уражених корозією.
 • Матування поверхні, якщо необхідно гладкий верхній шар зробити матовим. Може досягатися різна ступінь матовості: груба сатинована або м’яка оксамитова.
 • Надання поверхні необхідного рівня шорсткості. Можна домагатися різного ступеня шорсткості, це залежить від матеріалу виготовлення дробу і від характеру повітряного потоку.

Основний принцип роботи: подача «дробо», абразивних елементів з сильним потоком повітря або рідини через сопла, дробоструминні метальники.

Вдаряючись об поверхню металевого виробу дробинки впливають на кристалічну решітку металу, зміцнюючи її, при цьому пошкоджені області руйнуються, і залишається міцний, твердий шар поверхневого матеріалу. Завдяки цьому принципу за допомогою обробки вдається знімати напруження металу: деталі і конструкції отримують «друге» життя, а у нових продовжується термін експлуатації.

Устаткування може налаштовуватися на різні режими обробки, а також підбирається абразивний матеріал різних типів для досягнення потрібного результату.

Що являють собою дробоструминні установки

Дробоочищення проводиться або ручними установками відкритого типу, або в дробоструменевих камерах закритого типу як ручним, так і автоматичним способом.

Різновиди закритих установок за принципом дії:

 • Прохідна установка з транспортером для подачі конструкцій в камеру.
 • Підвісна дробеструменева установка з кінцевою камерою з дробоструминними метальниками.
 • Установки з подачею дробу спеціальними лопатями.
 • Барабанна установка з горизонтально розташованим контейнером барабанного типу. Обертання ємності забезпечує потрапляння абразивних елементів на деталь або виріб.
 • Установка для очищення труб зі складною конструкцією.

Великі дробоструминні камери – це автоматизовані пристрої високої продуктивності для роботи потоковим способом, за допомогою якого обробляється безліч однотипних предметів і деталей. Вони досягають продуктивності до 200 кв. метрів на годину.

Існують так звані «жилі» камери, всередині яких працює оператор.

У найбільш поширених пристроях з стрічкової подачею транспортер переміщує вироби в камеру. Можлива подача за допомогою рейкових візків, що рівномірно відправляють конструкції або деталі для обробки.

Робота камери вмикається ручним способом або автоматично, в залежності від конструкції.

Конструктивні особливості камер для обробки дробом

Абразивоструменева камера являє собою складне обладнання, ьвиконане в корпусах різних габаритів.

Камера комплектується наступними робочими блоками:

 • Дробоструминний апарат. Він подає в потрібному режимі абразивні елементи всередину корпусу камери на оброблювані конструкції.
 • Транспортна система, що дозволяє доставляти вироби, конструкції, деталі для обробки.
 • Завантажувальні і розвантажувальні пристрої.
 • Система очищення і рекуперації дробу. Очищає абразиви від пилу і повертає в робочий режим.
 • Система фільтрації для подачі свіжого повітря, щоб оператор системи міг нормально дихати.
 • Освітлювальна апаратура в удароміцному варіанті.
 • Пульт управління в автоматичних дробоструменевих установках.

Корпус камери збирається з профільованих панелей з вмонтованими воротами.

Під підлогою монтується система збору абразивного матеріалу, що складається з транспортерів на пневмоциліндрах зі скребками.

Ковшовий елеватор підбирає використану дріб і передає її в очищувач.

Очищувач працює за принципом двофазного пристрою з двома ступенями очищення: спочатку відокремлюються більші забруднення, потім сепаруються дрібні частинки аж до дрібнодисперсного пилу. Другий етап реалізується за допомогою повітряного потоку.

Далі абразивний матеріал проходить в бункер, з якого надходить в метальник дробу.

Установка камерного типу включає в себе системи

 1. Електрообладнання з розподільною шафою, блоками управління окремими компонентами і електропроводкою.
 2. Пневмообладнання з пневмошафою, які керують пневмосистемами, щоі виконують виробничі функції і забезпечують оператора свіжим повітрям.

Види дробу для різних металевих поверхонь

Абразивні елементи розрізняються за матеріалом, з якого вони виготовлені і за призначенням. За цими критеріями можна виділити такі види дробу:

вид дробу Цільове призначення
Чавунна колота. В основі – білий чавун, цементит.

 

Обробка поверхонь під покриття фарбою або анодування.

Створення якісного типу матової поверхні, очищення від окалини і корозії.

сталева Зачистка поверхонь.
Наклеп – метод поверхневої обробки, що збільшує властивості міцності і твердості матеріалу.
алюмінієва Обробка алюмінієвих деталей і конструкцій, в тому числі з м’яких алюмінієвих сплавів. Можна отримувати потрібну шорсткість.
керамічна Фінішна обробка виробів для отримання чистої гладкої поверхні.
скляна Високоміцний метод обробки.
Пластикова, поліамідна і полікарбонатна Обробка глянцевих особливо гладких поверхонь.
електрокорунд Обробка особливо забруднених і сильно пошкоджених корозією шарів та поверхонь

Нормативні вимоги до роботи установок

Нормативні вимоги до роботи дробоструменевих пристроїв стосуються як технічних характеристик, так і правил безпеки, якщо робота здійснюється оператором.

Технічні вимоги регламентуються нормативними документами типу ДСТУ і міжнародними стандартами ISO.

Вимоги безпеки припускають наявність сигналізації при роботі в камерах. Це повинна бути як світлова, так і звукова сигналізація, яка повідомляє про те, що всередині обладнання проводиться робочий цикл.

Питання безпеки стосуються також роботи співробітника усередині системи. Вони стосуються засобів індивідуального захисту у вигляді спеціальних захисних костюмів і шолома, спеціального фільтра повітря.

Дробоструменева обробка металевих конструкцій і деталей вважається найбільш сучасним і просунутим способом обробки металевого матеріалу складних конфігурацій з різним типом поверхні.