что такое рекуператор

Що таке рекуператор

Відповідаючи питанням, що таке рекуператор, можна назвати, що це своєрідний теплообмінник, застосовуваний для вентилювання боксів, приміщень, камер. У процесі роботи більша частина тепла зберігається, при цьому знижуються витрати опалення в холодну пору року. Відпрацьовані повітряні потоки видаляються, в режимі постійної циркуляції агрегат функціонує на охолодження та нагрівання.

Пристрій та принцип дії рекуператора

Більшість пристроїв оснащується автоматикою, що забезпечує зручність і простоту управління. Припливно-витяжна конструкція, в яку впроваджено рекуператор, функціонує економніше, зберігає тепло, очищає повітря від пилу та алергенів. Основний принцип роботи установки полягає у видаленні відпрацьованих потоків через тепловий обмінник. У фарбувальних і дробоструминних камерах використовуються моделі, що складаються з корпусної частини, вбудованого вентилятора, кишенькового фільтра (попереднього) типу, касетних елементів.

Принцип роботи системи, яка використовується в комплексах компанії Твеко:

  • Атмосферні потоки формуються у повітроводах.
  • Вентилятор подає їх у систему.
  • Далі повітря проходить через рекуператор, викидаючись назовні.
  • З вулиці забирається свіжий потік, надходить назад у дзеркальному напрямку.
  • Тепло частково відбирається, передаючись масам, що надходять.

Різновиди рекуператорів

Прилад випускається у кількох різновидах. Популярна роторна модель працює за допомогою барабана, що обертається, який виготовляється з впровадженням алюмінієвої фольги, що забезпечує підвищену провідність тепла. Імпульси передаються атмосферним потокам, що подаються.

Виріб стійкий до низьких температур, не сушить повітря, економічний. Передбачено можливість виставляння кількості обертів. Регулятор забезпечує контроль тепловіддачі, ККД – до 87%.

Рекуператор із пластинами

Що таке рекуператор пластинчастого типу? У пристосуванні потоки повітря на вході та виході блоковані алюмінієвими панелями, що нагріваються. На елементах збирається конденсат, взимку може утворюватися льоду, що усувається електричним нагрівачем, усереднений відсоток віддачі становить до 90%.

Рідинний варіант

У таких приладах теплова передача виконується водяним або олійним холодоагентом. Принцип роботи схожий на функціонування котла, який замінюється теплообмінником, що монтується на витяжку. Як радіатор виступає спарений елемент, що обслуговує повітря, що входить з вулиці. Агрегат підключається до електричної мережі, не розрахований обмін вологості атмосферних мас. Діапазон енергоефективності становить до 70%.

Що таке рекуператор фреонного типу

У конструкцію входять трубки з газом, у теплі фреон випаровується, за мінусової температури охолоджується, утворюючи конденсат. Робочі маси поміщені в запаяні мідні трубчасті сифони, заповнені фреоном. Один край елемента нагрівається, наповнювач закипає, транспортуючи тепло у протилежний бік. Повітроводи у зазначеній системі повинні розташовуватися вертикально один над одним, середній ККД – 60-75%.

Переваги та недоліки рекуператорів

Рекуператори, незалежно від конструкції, мають низку загальних переваг. Серед них:

  • заміна природного провітрювання, за потреби;
  • захист обладнання від зовнішнього забруднення;
  • скорочення витрат на опалення та супутні вузли до 40-50%;
  • видалення надлишкової вологості, шкідливих речовин, неприємних запахів.

До мінусів відносять невелику шумність деяких модифікацій, збої в живленні, після яких агрегат не запускається в автоматичному режимі. Крім того, необхідно регулярно чистити робочі канали, вкласти у повноцінну систему пристойні кошти, які з часом окупляться.

Критерії вибору

Важливо знати не тільки те, що таке рекуператор, але і на які моменти звернути увагу при виборі. Необхідно зважати на особливості клімату регіону, сферу використання. Наприклад, установки з пластинами більше спрямовані на райони з помірними погодними умовами. Для побутового використання слід вибирати варіант із мінімальними витратами енергії, враховуючи потужність вентилятора.

Потрібно також правильно розрахувати площу фільтра, чим вона більша, тим менша витрата енергії і триваліший експлуатаційний період. Типи захисних елементів також відіграють важливу роль у системі. Кишенькові спрощені фільтри типу G3 затримують великі частки. Елементи серій M5 та F7 відсівають пил середньої та дрібної фракції.

Продуктивність виробів повинна відповідати заявленим потребам та квадратурі приміщення. На швидкість обміну впливає частота та кількість атмосферних мас. У камерах компанії Tweko використовуються рекуператори з автоматикою, для коректної роботи потрібно просто виставити необхідний режим, який можна регулювати за допомогою спеціальної програми.